ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Blitz 2012‏

 Tην Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2012 διοργανώθηκε από το Σκακιστικό Τμήμα του Συλλόγου Φίλων Γραμμάτων και Τεχνών σε συνεργασία με το Σκακιστικό Όμιλο Δράμας το τουρνουά Blitz 2012.Οι συμμετοχές ήταν 28 από τις οποίες τα περισσότερα ήταν παιδιά .Οι αγώνες ξεκίνησαν στις 11:30 και κράτησαν ένα 3ωρο. Παίχτηκαν ενδιαφέρουσες παρτίδες με πολλές ανατροπές λόγω του περιορισμένου χρόνου σκέψης που είχαν οι παικτες(5 λεπτά για όλη την παρτίδα)
Η τελική κατάταξη είναι
 
Rank    Name                              Rtg    FED    Pts    BH.
1    Δεμιρτζογλου Χρηστος           2054    GRE    11    71
2    Στερκος Ιορδανης                 1770    GRE    9    72½
3    Προκοπιου Κωστας                1745    GRE    8½    70
4    Παναγιωτιδης Χρηστος           1950    GRE    8    73½
5    Χριστοφοριδης Χριστοφορος   1095    GRE    7½    73
6    Αντωνιαδης Σαββας               1010    GRE    6½    56½
7    Σαλαβασιλης Βασιλης            2014    GRE    6    76
8    Αλεξανδριδης Χρηστος          1010    GRE    6    66½
9    Δερμεντζη Κατερινα              1000    GRE    6    57½
10    Χασκιολης Γιωργος             1000    GRE    6    50
11    Βετος Σταυρος                    1000    GRE    6    47½
12    Σολειμετζιδης Κωστας          1922    GRE    5½    76
13    Μπαρμπης Αθανασιος           2026    GRE    5½    74½
14    Χριστοφοριδης Βασιλης        1110    GRE    5½    74½
15    Δερμεντζης Ευθυμιος           1000    GRE    5½    70½
16    Καμπανης Σταυρος              1025    GRE    5½    68½
17    Καμπάνης Γιωργος               1070    GRE    5    56
18    Τσιμπουκελης Παναγιωτης    1005    GRE    5    54
19    Καλαιτζης Γιωργος               1000    GRE    5    49
20    Γεωργιαδης Δαβιδ                1000    GRE    5    46
21    Χωματιδου Δαναη                1005    GRE    4½    59
22    Μπιβολαρης Γιαννης             1000    GRE    4    50
23    Εμμανουηλιδης Ιωσηφ          1000    GRE    4    50
24    Γκουτιουδης Ζησης               1000    GRE    3½    55
25    Σωτηρελης Σταυρος              1000    GRE    2    49
26    Ζουλουμης Παναγιωτης         1000    GRE    1    51
27    Μπουλας Κωσταντινος           1000    GRE    0    37
28    Μπουλας Μανωλης                1000    GRE    0    36
 
Στο τέλος των αγώνων έγιναν οι απονομές στους 3εις πρώτους νικητές που ήταν κατά σειρά οι:Δεμιρτζογλου Χρηστος,Στερκος Ιορδανης,Προκοπιου Κωστας
1ος Έφηβος:Χριστοφοριδης Χριστοφορος
1ος Παίδας :Αντωνιαδης Σαββας
1ος Παμπαίδας :Γεωργιαδης Δαβιδ
1η Νεανίδα :Δερμεντζη Κατερινα
1η Κορασίδα: Χωματιδου Δαναη
και ένα μετάλλιο για τον πιο μικρό σκακιστή Σωτηρελη Σταυρο
Αξίζει να ευχαριστήσουμε το Δημοτικό Ωδείο Δράμας για την παραχώρηση των αιθουσών ,τον Αντωνιαδη Μαργαριτη για την καταγραφή των αποτελεσμάτων και τέλος όλα τα παιδιά του συλλόγου για την βοήθεια τους στην προετοιμασία των αιθουσών των αγώνων.